Pogrzeb – poradnik

Co zrobić, gdy umrze nam Ktoś bliski

Jeżeli śmierć bliskiej Ci osoby nastąpiła w domu należy wezwać lekarza, by stwierdził zgon i wystawił kartę zgonu. Osobom, które zmarły w wypadku lub przyczyną śmierci mogło być przestępstwo kartę zgonu wystawia lekarz sądowy po ustaleniu przyczyny zgonu. W przypadku śmierci, której przyczyną mogło być przestępstwo potrzebna jest również zgoda prokuratora na pochowanie zwłok.

W następnej kolejności musimy dokonać wyboru zakładu pogrzebowego, z którym ustalamy termin przewozu zwłok do kostnicy.

W zakładzie pogrzebowym będą mogli Państwo również zamówić trumnę.

Do zakładu pogrzebowego należy koniecznie zabrać ze sobą:

  • kartę zgonu
  • dowód osobisty zmarłego
  • zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu lub w przypadku emeryta lub rencisty: legitymację

 

Gdy już załatwimy wszystkie formalności w zakładzie pogrzebowym należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlega miejsce zgonu i tam wyrobić Skrócony Odpis Aktu Zgonu.

Akt zgonu jest nam potrzebny do otrzymania zasiłku pogrzebowego lub wypłaty ubezpieczenia na życie.

Kolejnym krokiem jest ustalenie terminu pogrzebu,wybór cmentarza i miejsca na którym ma być pochowany zmarły oraz obrządku w jakim ma być pochowany zmarły (pogrzeb chrześcijański lub świecki).

W przypadku obrządku chrześcijańskiego udajemy się do księdza i ustalamy z nim datę pogrzebu oraz datę i godzinę mszy za zmarłego. Jeżeli pogrzeb ma się odbyć w innej parafii powinniśmy ten fakt również zgłosić w Kancelarii Parafialnej, aby uzyskać pozwolenie na pogrzeb poza parafią.

Musimy także pamiętać o wykupieniu kwatery na cmentarzu, jeżeli zmarły nie będzie pochowany w grobie rodzinnym.

Jeżeli chcemy poinformować dalszych znajomych o śmierci naszego Bliskiego i dacie pogrzebu powinniśmy zamówić nekrolog w prasie lokalnej lub ogólnopolskiej oraz powiesić klepsydrę na parafialnej tablicy ogłoszeń.

cala_doba